Ali Ülker

Yıldız Holding olarak kapsayıcı ve eşitlikçi kültürümüzü kalıcı bir yapıya kavuşturma amacıyla oluşturduğumuz Yıldız Holding Kadın Platformu’nun iki yıllık kısa geçmişine baktığımızda, Yıldız Holding’in global değer ve ilkelerini yansıtan, ülkemizde ve küresel olarak faaliyet gösterdiğimiz toplumlarda fırsat eşitliğine katkı sağlayan çok sayıda proje geliştirmenin haklı sevinci içindeyiz. İnsana yatırım anlayışımız ve değer yaratan bir büyüme için katılımcı ve eşitlikçi bir toplum inşa etmenin önemine olan güçlü inancımız, tüm iş süreçlerimizde bize yol göstermeye devam ediyor.

Bu doğrultuda Platform’u oluştururken vermiş olduğumuz taahhütlerimizi gerçekleştirdiğimizi görmek mutluluk verici. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz ve destek verdiğimiz çok çeşitli faaliyetlerle tüm iş dünyası için örnek bir platform geliştirdiğimiz için gururluyuz.

Yıldız Holding Kadın Platformu'nu kurduğumuz günden bu yana kadınların iş hayatında daha fazla temsil edilmesine, üst yönetimde ve kritik noktalarda daha fazla görev almasına, iş dünyasında fırsat eşitliğinin sağlanmasına liderlik etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Bu doğrultuda geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Yıldız Holding Kadın Platformu aracılığıyla hem çalışanlarımız hem de toplumun geneli için değer yaratmaya yönelik başlatmış olduğumuz çok sayıda projeyi devam ettirdik ve tespit ettiğimiz ihtiyaçlar doğrultusunda birçok yeni uygulamayı hayata geçirdik. Bunun yanı sıra stratejik yol haritamız doğrultusunda belirlemiş olduğumuz taahhütleri gerçekleştirirken, bize bu yolculukta destek veren küresel iş birliklerimizi de geliştirmeye devam ettik.

Begüm Mutuş

2021 Mart ayında kurduğumuz Yıldız Holding Kadın Platformu ile katılımcılık, eşitlik ve çoğulculuk ilkelerini odağına alan çalışmalar gerçekleştiriyor ve bu faaliyetlerimizle iş dünyasında öncü şirketler arasında yer alıyoruz.

Yıldız Holding olarak, kadınların sahip olduğu işletmelerin desteklenmesinin kadınların toplumda eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamanın yanı sıra pazar genişletme, tedarik zincirini çeşitlendirme ve ekonomiyi büyütme açısından da fayda sağlayacağına ve toplumsal refahı artırmaya katkıda bulunacağına inanıyoruz. Bu amaçla Manifestomuzda bu sene genişlettiğimiz Ekosistem ve Değer Zinciri alanlarına Yıldız Holding ve tüm şirketleri ile birlikte odaklanıyor ve çalışmalarımızı küresel iş birlikleri ile de destekliyoruz. UN Women desteğiyle bu sene katıldığımız Women's Entrepreneurship Accelerator girişimi ile bölgesel ve küresel alanda kadın girişimciliğini destekleme çalışmalarımızla sadece Yıldız Holding için değil, tüm toplum için faydalı çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

CEO’larımızdan Mesajlar

wave
YILDIZ HOLDİNG, BM KADININ GÜÇLENMESİ PRENSİPLERİNİ İMZALADI!

Tüm şirketlerinde fırsat eşitliği kültürünü daha güçlü ve daha kalıcı bir yapıya dönüştürmek amacıyla Yıldız Holding Kadın Platformu’nu hayata geçiren Yıldız Holding, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne (WEPs) imza attı. Devamı için…

YILDIZ HOLDİNG İLE UN WOMEN KADIN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

Fırsat eşitliği ve kapsayıcılık alanında faaliyet gösteren Kadın Platformu ile öncü uygulamalara imza atan Yıldız Holding, bu girişimlerini Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) aracılığıyla küresel ölçeğe taşıyor. Holding, kadın girişimciliğini ve kadınların tedarik zincirinde aktif rol almasını teşvik etmek üzere UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Ofisi ile iş birliği anlaşması imzaladı. İmza töreninde Yıldız Holding’i Yönetim Kurulu Üyesi ve GODIVA’nın CEO’su Nurtaç Ziyal Afridi temsil etti.Devamı için…

Blog Yazılarımız

wave
GENERATION EQUALITY: TOPLUMSAL FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ...

Generation Equality Nedir? Generation Equality (Nesiller Boyu Eşitlik) BM Kadın Birimi tarafından sivil toplum, genç kadınlar, hükümetler, özel sektör temsilcileri ve hayırseverlerle iş birliği içinde başlatılan &cc..

Devamını Oku..

  • 2023-09-30
KADIN GİRİŞİMCİLİĞİNİN DESTEKLENMESİNDE YILDIZ HOLDİ ...

KADIN GİRİŞİMCİ KİMDİR? Kadın girişimci, evinde veya dışarıda kurduğu iş yerinde, bireysel olarak veya istihdam ettiği kişilerle birlikte çalışarak, işin sahibi olarak faaliyet gösteren ve hatta ortaklık kuran kişidir. Kendi üre..

Devamını Oku..

  • 2023-03-22
Çeşitliliğin ve Kapsayıcılığın Şirketler İçin Önemi

    Çeşitlilik ve kapsayıcılık şirketler için her geçen gün daha önemli geliyor. Farklı fikirleri, kültürleri ve yaşam tarzlarını şirkete kazandırmak ve bu farklılıkların kuruma ait olduğunu hissetme..

Devamını Oku..

  • 2023-03-15
Kadınların Güçlenmesini Anlamak

Kadınların güçlendirilmesi nedir?     Kadınların güçlendirilmesi, kadınların öz-değer duygusunu, kendi seçimlerini belirleme yeteneklerini, kendileri ve başkaları için sosyal değişimi etkileme hak..

Devamını Oku..

Eşitlik Sohbetleri

wave
Kadının Güçlenmesi, İş- Özel Hayat Dengesi, Motivasy ...

Yıldız Holding Kadın Platformu olarak başlattığımız Eşitlik Sohbetleri yayınlarımızda konuğumuz Vodafone Avrupa Bölgesi CEO'su Serpil Timuray ile iş dünyasında kadının güçlendirilmesini konuştuk. Bir kadın olarak işyerind ...

Devamını Oku..

WEPs Kriterleri, Kadın Girişimciler, İş Yerlerinde K ...

Yıldız Holding Kadın Platformu olarak başlattığımız Eşitlik Sohbetleri yayınlarımızda ilk konuğumuz UNWomen Kadın Girişimi Hızlandırma İnsiyatifi Direktörü Meral Güzel ile iş dünyasında kadın güçlenmesi üzerine ko ...

Devamını Oku..

logo

Yıldız Holding Kadın Platformu tarafından başlatılan “Birlikte Parlayalım” sosyal ağı kadınların iş yerlerinde güçlenmelerini sağlamaya yönelik olarak yapılan çalışmaların duyurulması ve kadın çalışanların bilgi paylaşımı yapabilmesi amacıyla kurulmuştur.